Ceviz, kabuğundan suyundan olsun her türlü faydalandığımız ve severek tükettiğimiz bir besindir. Milattan önce 7000li yıllara dayanan geçmişi ile cevizin faydaları yapılan araştırmalar ile ortaya çıkarılmış ve birçok hastalığın tedavisi için kullanılmıştır. Günde bir avuç ceviz yiyerek sağlığınıza büyük katkı sağlayabilirsiniz.

CEVİZİN FAYDALARI

Beyin ve kalp sağlığı açısından cevizin faydaları çok önemlidir. Omega 3 bakımından en zengin yemiş olan ceviz, bu özelliği ile kalp hastalıkları riskini yüzde 30, inme riskini de yüzde 49 azalttığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda cevizin sperm sağlığı bakımından da etkili olduğu belirlenmiştir. Antioksidan olan polifenoller cevizin içeriğinde yüksek oranda bulunmaktadır. Bu özelliği ile kalp hastalığı ve kanserden korunmayı sağlar.

KANSERİ ÖNLEMEYE YARDIMCI OLUR

Günlük olarak düzenli tüketilen cevizin birçok kanser türünü önlediği yapılan araştırmalar sonucunda çıkartılmıştır. Bu kanser türleri ise prostat, göğüs kanseri ve pankreas kanseridir.h

Cevizin en etkili olduğu kanser türü ise prostat kanseri olduğu ve yüzde 30-40 oranında yakalanma riskini azalttığı belirlenmiştir. Bunu tespit etmek için fareler üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Fareler iki gruba ayrılarak bir gruba ceviz verilmiş, diğer gruba verilmemiştir. Ceviz verilen grupta prostat tümörünün küçüldüğü ve zararsız hale geldiği görülmüştür.

Ceviz ve kanser önleme konusunda bir diğer pankreas kanserine karşı yapmıştır. 75 kişi üzerinde yapılan araştırmada günlük olarak bir avuç cevizi düzenli olarak tüketenlerin pankreas kanserine yakalanma oranlarının azaldığı tespit edilmiştir.

KALP SAĞLIĞINI KORUR

Cevizde kalp sağlığı için gerekli olan L-arginin adlı amino asidi içermektedir. L-arginin ise hücre düzeyinde çok yönlü rol oynar, büyüme hormonu salımınında uyarıcı görevi yapar. Ve pek çok cinsel bozukluklar ve üreme sorunlarının tedavisinde yardımcı olan bu amino asit, sperm hareketliliğini ve sayısını artırması bakımında kısır tedavisinde etkilidir.

Kalp sağlığı açısından faydalı olan bu amino asidi içeren cevizden günlük 100 gram tüketen kişiler, aynı zamanda alacağı antioksidan ile gerekli olan vitaminleri sağlamış olacaktır. Ceviz, omega 3 yağ asitleri içeriği ile kalp ve damar yapısının korunmasında önemli etmendir.

MİKROPLARA KARŞI KORUMA SAĞLAR

Ceviz, antioksidan etkisi ile vücudunuzdaki toksinleri atar. Bu ise sizin daha sağlam ve güçlü olmanızı sağlayarak dışarıdan gelecek mikroplara karşı doğal bir kalkan görevi yapar. Bu şekilde günlük düzenli olarak tüketilen ceviz ile birlikte yaşlanmayı geciktirir, vücudun daha genç kalmasını sağlar.

KİLO VERMENİZİ SAĞLAR

Cevizin 100 gramında 654 kalori vardır. Buna rağmen ceviz kilo vermenize yardımcı olur. Bunu da tokluk hissi veren doyurucu içeriği ile sağlar. Bir adet cevizin içinde 2.5 gram omega 3-4 gram protein ve 2 gram lif bulunur. Bunlar ile ceviz tokluk hissi vererek kilo alımının önüne geçer. Bu yüzden günlük bir avuç ceviz tüketimi diyet listesine eklenmesi gerekir.

BEYİN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAR

Şekil olarak beyine benzeyen ceviz içeriğinde bulunan E vitamini, folat, omega 3 yağları ve antioksidan ile beyin işlevlerine ve sinir sistemine olumlu yönden katkısı olur.